Cel:
Kategoria:
Lokalizacja:
Dzielnica:
Powierzchnia: od do m2
Ilość pokoi:
Ilość sypialni:
Ilość łazienek:
Cena od: do
Nr oferty/ID:
Bez prowizji
Szukaj

Jak rozliczyć przychody z najmu i wypełnić PIT - 28

Jak rozliczyć przychody z nąjmu i wypełnić PIT - 28

Osoby zarabiające na wynajmie, które wybrały opodatkowanie
ryczałtem, muszą do poniedziałku złożyć zeznanie roczne i rozliczyć się z fiskusem
Trzeba pamiętać o tym terminie, bo za spóźnienie grozi grzywna.
Zeznanie składamy w urzędzie, na którego terenie mieszkaliśmy 31 grudnia zeszłego roku. Najlepiej oddać je osobiście (i poprosić o potwierdzenie odbioru na kopii), przesłać pocztą listem poleconym, a jeśli jesteśmy za granicą, złożyć w konsulacie. Można też je wysłać drogą elektroniczną.
To najpewniejsze sposoby. Jeśli wrzucimy deklarację po prostu do skrzynki albo oddamy kurierowi, możemy mieć kłopoty z udowodnieniem, że dotrzymaliśmy terminu.

Zapłata albo zwrot
Do końca stycznia musimy też zapłacić daninę (a konkretnie różnicę między kwotą należną za cały rok a faktycznie płaconym co miesiąc podatkiem, jeśli taka wystąpi).
Jeżeli nie mamy pieniędzy na podatek, możemy poprosić fiskusa o rozłożenie go na raty albo odroczenie terminu płatności, uzasadniając to swoim ważnym interesem.
Jeżeli podatek wyliczony w zeznaniu jest niższy od tego, co zapłaciliśmy w trakcie roku, wykazujemy nadpłatę. Urząd powinien ją zwrócić w ciągu trzech miesięcy, licząc od dnia złożenia deklaracji rocznej.

Przychody i ulgi

Na jakie trudności podczas wypełniania deklaracji może natrafić osoba rozliczająca przychody z najmu?
Wydaje się, że nie będą wielkie. W części C wykazuje przychód opodatkowany 8s-proc. ryczałtem (nie obowiązuje już jej 20-proc. stawka, tak jak jeszcze w 2009 r.). Pamiętajmy; że do przychodów z wynajmu nieruchomości nie zalicza się należności za media i innych opłat do spółdzielni lub wspólnoty, jeśli do ich poniesienia zobowiązany jest najemca. Pamiętajmy także, że decydując się na ryczałt, nie możemy odliczyć podatkowych kosztów.
Jeśli ryczałtowcowi przysługują odliczenia od przychodu (np. darowizn dla organizacji pożytku publicznego), wpisuje je w części D zeznania. Potem oblicza podatek za cały rok (część G) i pomniejsza go o ewentualne ulgi (ryczałtowcom nie przysługuje jednak ulga na dzieci).
W części K wpisuje się kwotę ryczałtu wpłaconego od stycznia do listopada (lub za pierwsze trzy kwartały 2010 r.). Porównuje się ją z podatkiem należnym za cały rok i otrzymuje kwotę do zapłaty lub nadpłatę.
Część L przeznaczona jest do wpisania ryczałtu za poszczególne miesiące (kwartały). Z tym że podatek za grudzień należy wykazać osobno. Jest on płacony w terminie składania zeznania rocznego (czyli do 31 stycznia) i może się różnić od kwot przekazywanych za wcześniejsze miesiące (jeśli podatnikowi przysługują odliczenia). Jeśli natomiast w części K wyszła nadpłata, nie dopłacamy nic urzędowi.
Ryczałtowiec może podzielić się swoim podatkiem z potrzebującymi. W części M zeznania wpisuje numer KRS organizacji pożytku publicznego, której chce przekazać l proc. ryczałtu.
Musi też pamiętać o złożeniu załącznika PIT – 28/ A, w którym jeszcze raz wpisuje kwotę przychodów, i PIT/O - jeśli korzysta z odliczeń.
Ryczałtowiec, który nie wykazuje przychodów przed fiskusem, musi liczyć się z tym, że urząd je oszacuje i nałoży na niego sankcyjny podatek. Wyniesie on pięciokrotność stawki podstawowej. Przepisy mówią, że jest to możliwe, jeśli podatnik nie prowadzi ewidencji przychodów (albo prowadzi ją nieprawidłowo). Czy grozi to też osobie wynajmującej nieruchomość? Nie, jeśli wysokość przychodów wynika z pisemnej umowy (wtedy nie musi prowadzić ewidencji).
Tak więc umowa zabezpiecza przed oszacowaniem przychodu i sankcyjną daniną. Nie zwalnia jednak oczywiście z obowiązku zapłaty zaległości podatkowej, odsetek za zwłokę i ewentualnej grzywny z kodeksu karnego skarbowego.

Źródło- Rzeczpospolita




all rights reserved

designed by nsf.pl powered by geopard

+48 502 232 259 lub +48 22 839 57 42