Cel:
Kategoria:
Lokalizacja:
Dzielnica:
Powierzchnia: od do m2
Ilość pokoi:
Ilość sypialni:
Ilość łazienek:
Cena od: do
Nr oferty/ID:
Bez prowizji
Szukaj

Mniejszy podatek od mieszkania

Mniejszy podatek od mieszkania
ODLICZENIA Opłaty poniesione w spółdzielni mieszkaniowej uszczuplają daninę
od późniejszego zbycia nieruchomości
Takie stanowisko zajął dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy (ITPB2I415-456 1101MM). Pytanie dotyczyło możliwości pomniejszenia podlegającej opodatkowaniu kwoty uzyskanej ze sprzedaży mieszkania o wydatki poniesione na spłatę kredytu i wkładu mieszkaniowego oraz kosztów jego wykończenia.
Wnioskodawczyni uzyskała spółdzielcze lokatorskie prawo do mieszkania przed dwudziestu laty i od tego czasu spłacała zaciągnięty na ten cel kredyt. Ponadto mieszkanie znajdowało się wówczas w tzw. stanie deweloperskim, w związku z czym konieczne były wydatki na przystosowanie go do warunków nadających się do używania. W ubiegłym
roku podatniczka nabyła własność mieszkania od spółdzielni, od razu je sprzedała i wystąpiła do izby skarbowej z wnioskiem o odpowiedź na pytanie o możliwość odliczenia od ceny wyrażonej w umowie poniesionych wydatków.
Zgodnie z generalną zasadą, wyrażoną w art. 10 ust 1 pkt 8 ustawy o PIT, sprzedaż nieruchomości przed upływem pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie, wiąże się z obowiązkiem zapłacenia podatku w wysokości 19 proc. ceny. Ta sama sytuacja dotyczy sprzedaży części lub udziału w nieruchomości. Jednak nie od całej otrzymanej kwoty zapłacimy daninę. Od sumy określonej w umowie możemy odjąć koszty zbycia nieruchomości.
Izba skarbowa uznała, że za takie koszty mogą być uznane wszystkie wydatki niezbędne dla dojścia transakcji do skutku. Zalicza się więc do nich udokumentowane koszty na-
bycia lub wybudowania oraz potwierdzone dokumentami nakłady zwiększające wartość sprzedawanej nieruchomości, a do takich niewątpliwie można zaliczyć koszty wykończenia Dokumentami potwierdzającymi poniesienie wydatków mogą być faktury VAT oraz dokumenty urzędowe potwierdzające wniesienie opłat adn1inistracyjnych, które również pomniejszają opodatkowaną kwotę. Zdaniem fiskusa kosztem uzyskania przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego jest zarówno wpłata na poczet wkładu mieszkaniowego poniesiona przed uzyskaniem przydziału tego lokalu, jaki pozostałe wydatki związane z pokryciem kosztów budowy przypadających na ten lokal, czyli spłata kredytu zaciągniętego przez spółdzielnię. Wydatki na wykończenie lokalu również należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży, ale tylko gdy zostały prawidłowo udokumentowane.

Źródło - Rzeczpospolita




all rights reserved

designed by nsf.pl powered by geopard

+48 502 232 259 lub +48 22 839 57 42