Cel:
Kategoria:
Lokalizacja:
Dzielnica:
Powierzchnia: od do m2
Ilość pokoi:
Ilość sypialni:
Ilość łazienek:
Cena od: do
Nr oferty/ID:
Bez prowizji
Szukaj

Obowiązują nowe wpisy dotyczące hipotek

Obowiązują nowe wpisy dotyczące hipotek

Nie tylko w księgach wieczystych prowadzonych na papierze, lecz także w elektronicznych trzeba teraz wpisywać nowe informacje

Właściciele nieruchomości obciążonych hipoteką mogą teraz rozporządzać opróżnionym miejscem hipotecznym. Po to więc, żeby można było ujawnić taką operację, dodano w dziale IV elektronicznych ksiąg wieczystych nową rubrykę 4.8. A jeśli hipoteka wygaśnie tylko częściowo, to uprawniony m.in. właściciel gruntu, budynku lub lokalu ma do dyspozycji jedynie opróżniony fragment miejsca hipotecznego.

Wykazanie pierwszeństwa

Skutkiem zmian wskazuje się teraz, że właściciel, użytkownik wieczysty lub inny uprawniony zastrzegł pierwszeństwo dla wybranej przez siebie hipoteki. Wolno teraz zapisać również, że hipotece zabezpieczającej przelaną wierzytelność przysługuje pierwszeństwo tej, która zabezpieczała wierzytelność przed przelewem. Można również ujawnić, że hipoteka powstała w wyniku podziału. Przysługuje więc jej pierwszeństwo hipoteki podzielonej. Ujawnia się, że hipoteka została przeniesiona na opróżnione miejsce, i że przysługuje jej pierwszeństwo hipoteki, której pozycją rozporządzono. To samo dotyczy zabezpieczeń ustanowionych na opróżnionym miejscu. Wskazuje się, że przysługuje im pierwszeństwo hipoteki, której miejscem hipotecznym rozporządzono. Na końcu podrubryki można zanotować, że wierzycielowi przysługuje roszczenie o przeniesienie jego hipoteki na opróżnione miejsce ze wskazaniem numeru tej hipoteki, której miejsca dotyczy roszczenie.

A skoro możliwe jest zabezpieczenie jedną hipoteką wielu wierzytelności, to w podrubryce 4.4.1. w polu 12 wpisuje się informacje na temat księgi współobciążonej (m.in. jej numer).

Częściowe wykreślenie

W razie przelewu jednej z kilku wierzytelności zabezpieczonych hipoteką wykreśla się częściowo sumę hipoteki, wpisując w podrubryce 4.4.1. w polu 4.4.1.2. kwotę pozostałą po odliczeniu wykreślonej wartości. Ujawnia się przy tym wśród danych dotyczących hipoteki, której suma podlega częściowemu wykreśleniu, informację o przelewie wierzytelności. Wtedy też hipotekę zabezpieczającą przelaną wierzytelność wpisuje się pod kolejnym numerem (ujawniając w podrubryce 4.4.1. dotyczącej roszczeń, w polu 4.4.1.10 informację, że hipotece przysługuje pierwszeństwo tej, która zabezpieczała wierzytelność przed przelewem).

W przypadku podziału hipoteki zabezpieczającej kilka wierzytelności wykreśla się istniejący wpis i ujawnia się pod kolejnymi numerami te, które powstały z podziału.

W polach 4.4.1.10 zatytułowanych „pierwszeństwo” ujawnia się informację, że hipotekom powstałym z podziału przysługuje pierwszeństwo hipoteki dzielonej.

W przypadku przeniesienia na opróżnione miejsce, w podrubryce mówiącej o treści hipoteki przenoszonej ujawnia się m.in., że przysługuje jej pierwszeństwo tego ograniczonego prawa rzeczowego, którego miejscem rozporządzono. Wskazuje się jednocześnie pole, którego zmiana dotyczy.

Jeśli zaś zostaje ustanowiona nowa hipoteka na opróżnionym miejscu hipotecznym, to wpisuje się ją pod kolejnym numerem. Niemniej w podrubryce 4.4.1. ujawnia się informację, że przysługuje jej pierwszeństwo hipoteki, której miejsce zagospodarowano.

Źródło- Gazeta Prawna




all rights reserved

designed by nsf.pl powered by geopard

+48 502 232 259 lub +48 22 839 57 42